ROSTLINNÉ ZDROJE OMEGA3
Jsou rostlinné zdroje Omega 3 dostačující?
Mastné kyseliny, jimž jsou tuky tvořeny, patří mezi esenciální živiny. Tedy látky nezbytné pro lidské zdraví, jenž si tělo nedokáže vytvořit a získává je ze stravy.
Velice často pracuji s vegetariánskými, veganskými jídelníčky a i když klienti užívají rostlinné Omega-3 (na první pohled skvělé potraviny) a výrobky z nich, bohužel tyto rostlinné oleje neobsahují důležité EPA, DHA!
V rostlinné stravě Omega-3 nenasycené mastné kyseliny DHA a EPA rozhodně nehledej, nenacházejí se tam! Rostliny obsahují Omega 3 ALA "PREKUROZR". ALA může konvertovat /přeměnit se/ na EPA a potom na DHA, avšak konverze je velmi omezená (!) pozor na to.
PROTO JE DŮLEŽITÉ SUPLEMENTOVAT KVALITNÍ RYBÍ OLEJ. Tedy pokud ve svém každodenním jídelníčku nemáš dostatečně velkou porci ryb a mořských živočichů.
Ze tří hlavních typů Omega 3 mastných kyselin rostlinné zdroje obsahují pouze kyselinu alfa-linolenovou (ALA). ALA není v těle tak aktivní a musí se konvertovat na dvě další formy Omega 3 mastných kyselin - kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenová (DHA), aby poskytovala stejné účinky.
Omega 3 mastné kyseliny obsahují zásadní a pro život důležité látky:
- EPA - kyselina eikosapentaenová,
- DHA - kyselina dokosahexaenová.
Tyto živiny jsou klíčové, dají se získat i ze zdravých potravin, ale ne všichni lidé mají dobře poskládaný jídelníček a ve stravě dostatek zejména EPA a DHA.
Pod Omega 3 se řadí také kyselina alfa-lipoová - ALA. Tělo si z ní umí vyrobit EPA a DHA, ale ve velmi omezeném množství. Zatímco EPA, DHA se nacházejí hlavně v živočišných zdrojích. ALA se nachází ve větším zastoupení v rostlinných zdrojích.
Obsah ALA v potravinách v pořadí od nejvyššího obsahu ALA:
- lněná semínka - v praxi 1 lžíce (cca 15 ml) lněného oleje obsahuje 7, 26 g ALA (záleží však na druhu oleje)
- chia semínka
- vlašské ořechy
- řepkový olej a další
ALA - také známá jako kyselina alfa-linolenová = neaktivní forma Omega-3
Musí být přeměněna tělem na EPA A DHA, aby mohla být využita.
Míra konverze je neuvěřitelně nízká, což si většina lidí neuvědomuje (nevědí). Takže pokud jde o typy Omega-3, které jsou nejužitečnější pro tělo a výživu, hledáme v jídelníčku (v doplňcích stravy) důležité DHA a EPA (mořské řasy a divoce žijící ryby, výtažky z řas).
Pokud nedoplníš EPA, DHA rybím olejem či veganským doplňkem (výtažek z řas) a nebo nezískáš EPA, DHA z přirozené stravy, je velmi pravděpodobné, že nevytvoříš vhodné podmínky pro své hmotné tělo a jeho bezchybné fungování.
Sama bych všem z celého srdce přála, aby vyvážená, pestrá a průmyslově nezpracovaná strava dodávala veškeré důležité živiny a látky ke správnému fungování těl, spokojenosti a zdraví. Bohužel praxe je jiná.
Jako výživový poradce, dělám detailní rozbory jídelníčků u různě se stravujících lidí a deficit Omega 3 (nevyvážený poměr Omega 6:3) je velmi závažným problémem většiny z nich.
Vhodně zvolený doplněk stravy s Omega-3 doplňuje nejen "vzniklý deficit" ale i deficit, který má člověk ve stravě dlouhodobě. Doporučuji i tobě: Detailní rozbor jídelníčku a tvé krve. Ráda ti tuto službu zprostředkuji včetně vysoce kvalitního a nezávislého testu na zjištění poměru Omega6:3. Být v obraze je nesmírně důležité.
Omega 3 mastné kyseliny jsou tuky, které všichni potřebujeme pro správný chod organismu, nejsme však schopni vyrobit si tyto tuky v těle, a proto je musíme přijímat v potravě.
V dnešní době se však zřídkakdy stává, že jsme schopni doporučenou dávku těchto polynenasycených mastných kyselin přijímat v naší každodenní stravě, a tak se Omega 3 doplňky stravy stávají oblíbenou nezbytností.
OMEZENÁ PŘEMĚNA
ALA může konvertovat |přeměnit se| na EPA a potom na DHA, avšak míra konverze je neuvěřitelně nízká (!) pozor na to. Uváděné hodnoty jsou 0,5 - 15%. Konverze |ALA| EPA a DHA se liší v závislosti na genotypu |polymorfismy ve FADS1 a FADS2|. Pokud chceš chceš vědět, jak účinný ALA konvertor na EPA a DHA máš, vyzkoušej analýzu DNA.
Pro mě je zatím konzumace přímo z ryb a mořských plodů (doplňků výživy) jediným praktickým způsobem, jak navýšit hladinu těchto mastných kyselin v těle.
Pokud chceš používat pouze rostlinné zdroje Omega3 v potravě, je poměrně těžké stanovit normy a doporučení.
V případě, kdy využíváš doplňky stravy s DHA a EPA (rybí tuk, vegan verze), nemusí tě konverze (a tedy i poměr mezi přijímanou LA:ALA) ALA vůbec trápit, protože dostáváš hotové kyseliny, které tělo přímo využívá. Transformace ALA na DHA a EPA v těle je velmi individuální a měla by se kontrolovat rozbory krve! Proto velmi ráda pracuji s vysoce kvalitními BalanceTesty.
Efektivitu konverze snižuje také vysoký příjem Omega 6 mastných kyselin, kouření, chronické nemoci (jako cukrovka, metabolický syndrom, vysoký krevní tlak a další). I proto patří Omega-3 NMK mezi jednu ze živin, jejichž příjmu je nanejvýš vhodné věnovat pravidelnou pozornost.
Zdroje:
Studie kvantifikace ALA na EPA, DHA.
- Státní zdravotní ústav: Od r. 2019 na SZU běží studie s Omega 3.
- Chronický zánět: MUDr. Eleková o příčině rakoviny, o chronickém zánětu a Omega 3.
Dr. Paul Clayton, Praha 19. 3. 2019.
- EFSA a tisíce existujících studií o Omega-3.