PROČ A JAKÉ TESTY (NE)FUNGUJÍ
Mou ambicí není seznamovat tě s medicínou založenou na důkazech (nejsem lékař). Péče kvalifikovaného specialisty a odborného pracoviště tě při řešení tvých problémů nesmí nikdy míjet!
Histaminová, potravinová intolerance, alergie, ekzém, trávicí problémy, únava, vyčerpanost, bolesti hlavy, kloubů atd.. jsou opředeny mnoha výživovými směry, testovacími technikami, vědou, ale i šarlatány, zklamáním, nesčetnými omyly a mýty.
Také ti jde z toho všeho hlava kolem? Komu věřit a čemu se vyhnout? Za co si připlatit a od čeho dát raději ruce pryč?
Pomyslela bys, že za výčtem mnohých symptomů mohou být obyčejné potraviny, které ti škodí?
Lze nějakým vyšetřením prokázat potravinovou intoleranci? Aneb co přesně tvému tělu vadí?
Přístup k diagnóze musí zahrnout velmi pečlivou historii provázenou kvalitními laboratorními testy, eliminační dietou a často potravinovými problémy (symptomy), které potvrzují samotnou diagnózu a v neposlední řadě práci s psychosomatikou příčinou.
Samo-diagnostika, nákup komerčních, genetických a předražených testovacích sad ti může pomoci, ale také tě zavést k nedostatečné výživě a do slepých uliček. Při úpravě jídelníčku, vyhledej vždy odborníka. Při testování, vyhledej vždy skvělou laborku. Zkrátka a dobře potřebuješ speciality, kteří se ti budou na 200% věnovat.
Ze zkušenosti vím, že lidé, kteří osloví komerční laboratoř, soukromou kliniku, jsou skutečně zoufalí a na pokraji svých sil. Klasická medicína jim nedokáže pomoci a oni si neumějí sami poradit. Nejčastěji nevědí, co jíst, jaké další vyšetření by jim mohlo ukázat cestu.
Pamatuj si, že existuje velmi mnoho složek a potravin, které mohou vyvolat reakce v těle i bez toho, aby se zapojil tvůj imunitní systém, a které ti nemusí ukázat ani ten nejspolehlivější test.
Pokud však správně nasloucháš svému dokonalému tělu, odhalí ti samo, co je pro něj správné a co mu naopak škodí. Zavede tě na vhodné vyšetření, nasměruje tě na osobu, která ti ukáže cestu.
Důvěřuj, přijímej, stravuj se a žij vědomě
Proč se v poslední době roztrhl pytel s komerčními testy? Uvažuji logicky: Nabídka vždy určuje poptávku a pokud vím, například nabídka IgG není zatím proplácena zdravotními pojišťovnami.
Chceš? Zaplať si tisíce až desetitisíce podle počtu vyšetřených IgG. Na základě výsledků pak začneš eliminovat svůj jídelníček o několik potravin, u kterých ti v čase testování vyšly IgG pozitivní.
Je to dobrá investice? Vždyť mezi odbornou veřejností se traduje, že pozitivní výsledky IgG jsou naprosto přirozenou imunologickou odpovědí. Touto reakcí je vybaven každý člověk.
Určitě jsi také už slyšela tvrzení, že princip testování IgG má fungovat jako jednoduchý prostředek k identifikaci potravinových citlivostí, potravinových intolerancí, či dokonce alergií. Ve skutečnosti se však vědci a lékaři domnívají, že jde o nevalidovanou formu testování.
Test testuje lidskou krev na imunoglobulin G (IgG), protilátku vytvořenou tělem k boji proti určitému alergennímu jídlu. Já si to ze své osobní zkušenosti nemyslím.
- Potvrdilo se mi, že testy odhalí problémové potraviny, které jsou pro mou individualitu nevhodné. Např. dávka mandlí, vajec atd. byla dlouhodobě mým organismem tolerována, ale za jakou cenu? Soustavné oslabování imunitního systému, trávicí problémy, bolesti hlavy, nepříjemné ekzémy, histaminová intolerance..
- A že si prý testy tyto potraviny pamatují (tj. jen poukazují na to, co jsem jedla)? Ne, pokud je hladina IgG na potravinu mnohonásobně vyšší. Zde je na místě zbystřit a zapojit zdravý selský rozum - napříč mnohým studiím a tvrzením. V mém případě vyšla silně pozitivní reakce na "kiwi", které jsem v puse neměla více než dva roky.
- Kdybych neměla s těmito testy vlastní zkušenost, neozývám se. Pro zajímavost nahlédni i ty do několika recentních prací, které se danou problematikou zabývají, např. oxfordská studie zde.
Očima vědy: O testování imunoglobulinu G, označovaného zkratkou IgG:
- Protilátky mohou indikovat klidně jen samotný kontakt s potravinou (látkou), ne automaticky její nesnášenlivost.
- Prakticky mohou jen poukázat na to, co člověk před chvíli jedl.
- Říká se, že ve skutečnosti neexistuje souvislost mezi výsledky těchto testů a (ne)schopností trávit potraviny.
- Přítomnost protilátek IgG neznamená dostatečnou známku intolerance vůči potravinám.
- Podle Australské společnosti klinické imunologie a alergie tyto testy postrádají nejen vědecké zdůvodnění, ale jsou i nepřesné a špatně reprodukovatelné.
Zažívám občas pocit bezradnosti, když vidím takto rozporuplné informace. Naštěstí je i velké množství studií, které potvrzují pozitivní význam testování. Pro mě je naštěstí nejdůležitější zdravý selský rozum a vlastní zkušenosti a praxe.
Vidím sama u sebe, ale i v praxi výživového poradce, jak jednotlivé testy vycházejí, jak se lidem konečně uleví, když vidí světlo na konci tunelu.
Dietní opatření může každý pouze vyzkoušet, vynechat určitou potravinu na určitou dobu a je to podobný princip jako u eliminační diety, který je obecně doporučován. S tím rozdílem, že již od začátku znáš problémové potraviny. Nemyslím si, že by tento postup mohl někoho závažně poškodit (vynechání 2, 3 potraviny), spíš naopak.
Pozor (!) Neexistuje jediný testovaný parametr, který by mávnutím kouzelného proutku vyřešil všechny tvé problémy. Každé testování je součástí jen jednoho dílku z velké skládačky. Pokud ti někdo bude tvrdit, že komerční test je 100%, bude tam možná ještě nějaký jiný záměr. Tato oblast se neustále zkoumá a nikdo zdaleka neví vše.
Sama jsem ze zvědavosti podstoupila uznávané genetické vyšetření na laktózovou intoleranci a celiakii. Škoda, že jsem o této metodě nevěděla v době, kdy jsem byla poslána na invazivní biopsii střev.
Mnoho odborníků i z řad lékařů si ještě plete pojem alergie a intolerance naprosto běžně a navíc tyto genetické testy, které potvrdily mé hypotézy často vůbec ani neznají.
Vzhledem k tomu, jak jsou lékaři v dnešní době přetížení, kožním testům na potraviny moc nevěřím a dechový test na laktózu je už snad za námi, přišlo mi orientační testování základních potravin od laboratoře Genlabs s. r. o. jako velmi šikovné.
S čistým svědomím mohu konstatovat, že díky genetickým testům a při dalším testování základních potravin (63 různých potravin) jsem se mohla okamžitě ztotožnit se svou intuicí, přijmout to jako prostý fakt a zbavit se tak vleklých potíží v souvislosti s potravinami, které mé tělo (zatím) nedokáže zpracovávat.
A jako bonus jsem s genetickým testem dostala i další odpovědi, které se týkají mých dětí.
Jako informovaný výživový poradce, jsem byla jsem připravená na fakt, že testy IgG protilátek nemusejí být 100%. Nikdy a nic není 100%. S Mgr. Dagmar Bystřickou, Ph.D. jsem probrala i to, že u některých testovaných klientů se objeví více, ale i třeba jen jedna nebo i žádná potravina jako pozitivní. V laboratoři bylo mnohokrát provedeno opakované testování se stejnými vzorky a testy byly v tomto ohledu validní a reprodukovatelné. Používají jednotky U/ml, takže se dá zjistit, jak zabrala např. eliminační dieta konkrétní potraviny u konkrétního pacienta s časovým odstupem.
Odborníci varují, že se rapidně zvyšuje pravděpodobnost falešných diagnóz a lidé jsou zmateni informacemi, které poskytují testovací techniky postavené na základě IgG.
Hlavním problémem s těmito typy testů je, že na rozdíl od IgE protilátek, které jsou zodpovědné za alergie, se objevují IgG protilátky u alergických i nealergických lidí.
IgG jsou normální protilátky vytvořené tělem, aby se vyhnulo infekcím. Jejich hlavním úkolem je vazba na většinu bakteriálních antigenů a podílí se také na protivirové imunitě. Potravinové alergie spojené s imunoglobuliny E (IgE) se rozvíjí během hodiny od požití jídla, zatímco intolerance spojené s IgG mívají opožděné reakce po 24 až 120 hodinách.
Jsem ráda, že věda i výzkum jdou neustále vpřed. Jsem vděčná, že se v současné době viditelně zvyšuje obliba sérologických stanovení protilátek proti různým potravinovým panelům, přestože toto vyšetření neproplácí zdravotní pojišťovny a tyto testy nejsou uznávány ani odbornými společnostmi.
Nemyslím si, že by toto testování bylo věštění z křišťálové koule (jak se uvádí), vždyť je to obraz a analýza vlastní krve. Osobní zkušenost je nepřenosná a já vím, že cílené vyřazení problémových potravin pomohlo mě, mé rodině, ale i dalším lidem. Ráda ti zprostředkuji test potravinových intolerancí na základě odběru krve v certifikované laboratoři. Poté ti pomohu nastavit nutričně vyvážený jídelníček a poradím vhodné alternativy z jídla.
Výživa je dar, který lidé zcela zpackali. Ve stravování hodně záleží na kvalitě potravin, na sezóně, ale také na složení z hlediska mikro a makrosložek. K tomu tématu mě napadá ještě jeden velice užitečný test a tím je BalanceTest na zjištění rovnováhy Omega6:3 nenasycených mastných kyselin. Kdybych měla velice stručně vysvětlit své zkušenosti s BalanceTestem, řekla bych jen: "ZLEPŠENÍ A ROVNOVÁHA"
Potravinová intolerance nemá imunologický podklad
Potravinová intolerance je definována jako reakce imunoglobulinů G (IgG) s antigeny, které pocházejí z konkrétních druhů potravin. Statistické analýzy ukazují, že až 60% populace trpí intolerancí alespoň jedné potraviny, která může vést ke klinickým příznakům nebo tyto příznaky dále zhoršovat. Většina lidí vůbec netuší o své intoleranci a různorodé symptomy se zbytečně a neúspěšně snaží léčit různými léky, dietami. U potravinových intolerancí jsou produkovány protilátky typu IgG. Pokud je prokážeme a vyloučíme problematické potraviny ze svého jídelníčku, může dojít k výraznému zlepšení na úrovni těla i duše.
Nepopírám, že i tento druh testování |IgG| může reálně zoufalému pacientovi pomoci. Tak jako jsem měla to velké štěstí já. Ruku na srdce. Člověk se dobrovolně nerad vzdává dobrých potravin, ale ve chvíli, kdy má černé na bílém z laborky napsáno, že lepek, pšenice, vejce může být ten jeho problém. Tento druh vytestované potraviny na čas vysadí a uleví se mu.
Kdyby každý stavěl svůj jídelníček na skutečných potravinách a vnímal své potřeby, bylo by vše tak jednoduché
Ve své každodenní praxi se setkávám s příběhy lidí, kteří se orientují podle záhadných seznamů, testů a různých doporučení. Bohužel lidem chybějí nepřenosné osobní zkušenosti, odvaha, peníze a základní informace k tomu..
Diagnostika potravinových alergií
- kožní testy (jednoduché, levné)
- kožní bodový test (SPT, skin prick test) - alergické protilátky IgE
- kožní náplasťový test (APT, atopy patch test) - non-IgE reakce - přínosný v diagnostice oddálených imunologických reakcí
- alergické protilátky IgE z krevního vzorku (séra) - specifické IgE jsou zodpovědné za časné alergické reakce, pokud k nim dochází, budou pravděpodobně dohledatelné v krvi
- stanovení sIgE proti jednotlivým potravinám - sIgE extraktová diagnostika - jedna potravina může obsahovat více alergenů, více chemicky odlišných bílkovin s alergeny, kdy konkrétní volba se řídí konkrétním doporučením lékaře a stavem jednotlivce. Jedná se o přínosnější vyšetření než proti potravinovým směsím. Pozitivní sIgE může být známkou alergie, ale i potravinové přecitlivělosti. Zhodnocení provede lékař. Nevýhodou je vysoká cena a neochota vyšetření proplácet.
- test aktivace bazofilů - využívají se krevní buňky tzv. bazofily
- expoziční testy (otevřené a zaslepené testy)
- vyšetření IgG protilátek
- Alcat test
- Vega test
- MRT test
- analýza vlasů
- analýza duhovky (iridologie)