LEPEK A KOMPLEXNÍ POHLED NA VÝŽIVU

14.10.2020

LEPEK | GLUTEN je to obilná bílkovina obsažená v pšenici, žitě, ječmenu a ovsu. Obiloviny, které naši předkové hojně používali, jak pro sebe, tak pro výkrm zvířat. Proč lidem nyní lepek tolik vadí?

Pokus se vysledovat, co se od časů našich předků změnilo. Pokud tě problematika lepku opravdu zajímá - pátrej, studuj, uč se. Způsoby, jakým škodí lepek popsalo již mnoho vědeckých studií a upozorňuje na ně mnoho odborníků, lékařů, specialistů na výživu. Máš k dispozici nepřeberné množství kvalitního materiálu. Problematika lepku je obrovské a velmi výživné téma. Já už nastudováno mám a pokračuji dál.

Ta zásadní změna nastala před zhruba sto sedmdesáti lety a do dnešní doby je znehodnocená "vymílaná" (především pšeničná) mouka základní potravinou celé severozápadní polokoule. Zapoj hlavu a svůj zdravý selský rozum. Vždyť nikdy nebyl lepek hlavním jídlem, tak jak je tomu dnes. 

Samotný lepek není tím zlem, lidem škodí konzumované množství, dnešní kvalita a nesmyslné kombinace a variace, které se s lepkem v průmyslu a následně v domácnostech dějí. Co si o tom myslíš? 

Naše planeta se mění a je nemožné si těchto změn nevšimnout. Globální procesy, již začaly, a co bude dál, záleží jen na tobě. Mění se i stravování a je na čase přejít na nový a komplexní způsob zdravého, pestrého a vyváženého jídelníčku.

Obecně se dá říci, že dnešní moderní (západní) stravovací styl/návyky vedou ke spoustě chronických onemocnění, která jsou v převážné míře způsobena záněty v těle. 

Neustále přibývá lidí, kteří mají intoleranci lepku, jiné intolerance, potravinové alergie a proto jsou donuceny změnit stravovací návyky, zlozvyky a dosavadní životní styl |tj. skvělá volba, gratuluji..|. 

Není tajemstvím, že k nesnášenlivosti lepku tíhnou vyspělejší a vědomé duše, které vědí, že cukr a mouka zatěžují do určité míry jejich citlivý organismus a přirozeně se od těchto jídel sami dobrovolně osvobodí. 

Absence lepku ve stravě neublíží. Ládovat se pšenicí ve velkém není tvá přirozená potřeba. Lepek je antinutrient a jako takový, nemá ve stravě a trávicím ústrojí člověka co dělat. V dnešním světe se bohužel rozmohl obchod se zdravím, který je nám podsouván. Lepek je dobrý. Lepek je v každém zrnu pšenice, byl tam od počátku, vyskytuje se tam přirozeně, jen nyní je více modifikací, protože těsto pak lépe drží (lepí) a chléb je vysoký, zkrátka radost péci. Čím více lepku tím více upečených rohlíků z kila mouky, vláčnější těsto, buchtičky nadýchané a to vše snadno prodejné. 

Pokud se rozhodneš o eliminaci lepku |bingo|, je potřeba bezlepkovou dietu dobře nastavit tak, aby nedošlo ke zbytečnému úbytku některých živin v čele s bílkovinami. Výrazně se tím tak zasáhne do energetické i nutriční bilance a výsledkem je pak proteinová malnutrice, stavy únavy apod.. Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodneš přejít na bezlepkovou stravu, mysli na to, že je rozumné zvýšit poměr celozrnných bezlepkových obilovin (pohanka, rýže, proso, amarant, quinoa). Vař si a správně upravuj bio bezlepkové obiloviny (a další suroviny) doma v jejich přirozené formě.

Proč je lepek překážkou za fyzickým i psychickým zdravím, uzdravením se, touhou zhubnout, nabrat svaly a zformovat postavu? Problematika lepku, se dávno netýká pouze lidí s jasně diagnostikovanou celiakií, alergií na lepek, alergií na pšenici (IgE protilátky) nebo s diagnostikovanou potravinovou intolerancí(IgG) na základě krevních testů, které jsou však stejně silně diskutabilní, protože sem vstupuje řada dalších faktorů. 

Sama se k lepku čas od času ráda v omezeném množství vracím. KVALITA vs. KVANTITA. Nechybí mi pečivo |nechybí mi ten krám z krámu|, dělám si vlastní placky, bochánky a používám různé mouky, různé |nejčastěji bezlepkové| recepty.. A jak to máš ty? 

Proč je lepek překážkou za fyzickým i psychickým zdravím, uzdravením se, touhou zhubnout, nabrat svaly a zformovat postavu?
Proč je lepek překážkou za fyzickým i psychickým zdravím, uzdravením se, touhou zhubnout, nabrat svaly a zformovat postavu?

Až lepek skutečně pochopíš, bude ti jasné jaký nežádoucí dopad na chování metabolismu má:

  • Komplikuje proces trávení, pokud je lepku příliš mnoho, dráždí sliznici střev, čímž zatěžuje imunitní systém.
  • Lepek plus další složka, která zatíží proces metabolizace živin = nežádoucí reakce imunity v podobě zánětů, nesnášenlivosti či alergie, kdy asi nejhorší bývá kasein. Kromě lepku, nadbytku obilovin a průmyslově zpracovaných potravin je velkým problémem kasein typu A1 z klasického velkochovného mléka a mléčných výrobků.

Proč lepek škodí? Trávící proces začíná v ústech. Při trávení obilí jsou tvá ústa velmi důležitá a mnohdy opomíjená. Při nevhodné kombinaci potravin a následné konzumaci, se tak moc potřebné enzymy nedostanou ke škrobu. Ve střevě řetězce lepku zalepují střevní klky a tím zmenšují trávící plochu. Kromě zhoršování procesu trávení dochází i k situaci, kdy se mezi těmito lepivými nestrávenými strukturami a střevní stěnou vytváří kyselé prostředí a to spolu s přemnoženými mikroorganizmy má negativní vliv na vstřebávání živin a spoustu dalších metabolických pochodů.

Naruší se regulace a střevní stěna propouští látky, které by se do krve jinak nemohly dostat. Jedná se především o kompletní nestrávené bílkoviny včetně lepku. Tělo se jich zbavuje hlenem, který je transportován krevním řečištěm a lymfou. Nakonec se buď vylučují z těla, nebo usazují na stěnách cév či sliznic. Lepek vytváří lepivé struktury a vážou se na něj těžké kovy i jiná rezidua, toxiny, antigeny, bakterie.

Lepek se přímo podílí na vzniku syndromu "leaky gut", syndromu propustného střeva. 

Co ty a lepek? Nebo možná položím otázku trochu jinak: Co tvé střevo a imunitní systém říká na gluten? Denní a nadměrnou konzumací pečiva, sušenek, buchet, placek, koláčků, chleba, bagetek se budeš stále točit v začarovaném kruhu. Polotovary fungují podobně jako chuťový stimulant - droga - chceš stále víc a víc! Nejen kvalita i množství ovlivňuje tvůj organismus. Nebuď jako loutka. Vezmi si svůj jídelníček do vlastních rukou, zachovej si chladnou hlavu a zdravý rozum, netlač na pilu, vnímej, jak k tobě tvé tělo promlouvá. Je lepek prokletí, nebo výhra? Jedno vím jistě: Přebytek ve stravě škodí a to nejen nemocnému, ale i zdravému.

Znáš film "Císařův pekař a Pekařův císař"? kdy Císař Rudolf II. objevil Golema, kterého se však nedaří oživit? Ten kdo přišel na to, že pečivo (lepek - gluten - mouka) škodí organismu, drží v ruce "ŠÉM" tj. kuličku s Božím jménem podle legendy oživující Golema. Po vynechání tohoto prvku z mé stravy, jsem se začala cítit, jako bych popíjela "elixír mládí" (ne HNED, tělo potřebuje čas a prostor, aby se očistilo). Nejen já, ale znám a jsem v kontaktu s velkým množství lidí, kteří právě po vyloučení glutenu a dalších NE-zdravých potravin, zaznamenali obrovský pozitivní vliv na organismus, nárůst pozitivní energie a pokles hmotnosti.

Traduje se, že lepek si zasloužil svůj (český) název jednoduše proto, že lepí. Je pravdou, že lepek patří mezi náročněji stravitelné bílkoviny, zatěžuje trávení v mnoha ohledech. LEPEK prý ulpívá na střevní sliznici, zmenšuje její plochu, kterou se vstřebávají živiny do krve. To pak vede k acidobazické nerovnováze a dochází k poškození střevní sliznice. Klky, které jsou normálně běžně ve střevě přítomné, jsou poškozené, vyhlazené, a neplní dobře svou funkci. 

Co víc bys potřeboval/a vědět? Uvěříš stejně pouze tomu, s čím souzníš.

Co se začít raději zajímat o ty důležité faktory a nesoustředit se jenom na to, co vyřadit, ale hlavně na to, co jíst, abychom byli zdraví. Tvůj problém není - co jíš, ale co k tomu nejíš. Zajímá tě více informací? Jsem tady pro tebe.

CHCEŠ MĚ KONTAKTOVAT?