KÁVA JE DOBRÝ SLUHA, ALE ZLÝ PÁN
- Cítíš tu omamnou vůni a chuť kávy na jazyku?
- Probouzíš se s myšlenkou na lahodnou kávu?
- Máš za sebou perný den v práci (doma s dětmi) a bez dalšího šálku kávy zkrátka nemůžeš fungovat?
Co myslíš, dává ti káva víc, než ti ve skutečnosti bere?
84 a možná i víc benefitů kávy. Také jsi slyšela o účincích antioxidačních, neuroprotektivních, onkoprotektivních, antidiabetických, antiagingových a jiných? Možná proto jsem byla celou věčnost milovnicí kávy. Věřila jsem vědeckým studiím a neuměla jsem ještě dobře vnímat potřeby svého vlastního těla. Užívala jsem si ty pohodové chvilky s drogou, ale dnes vím, že už kávu k dokonalé spokojenosti nepotřebuji. Jde o to, poslouchat své tělo, potřeby, reakce a nenechat se ovládat kávou, ale ty drogy musíme ovládat sami. O tom to celé je.
Také ti káva (jiná droga) ještě řídí průběh celého dne? Nebo si to jen nechceš přiznat. Nejen léky, ale i například obyčejná káva (ano - ta voňavá, luxusní záležitost) ti dokáže vybudovat celkem solidní fyzickou i psychickou závislost. Tvůj jídelníček chce pestrost. Zbavuj se postupně svých závislostí! Co to dnes zkusit trochu jinak a třeba s šálkem zeleného čaje, matcha, chaga, Halo Gonseen.
U každé potraviny (taktéž u kávy) je rozhodující její kvalita, ale i proces pěstování, zpracování a v té konečné fázi příprava a samotná konzumace kávy.
Kávě a baristice se můžeme věnovat hodiny a pokud chceš opravdu skutečnou kvalitu, doporučuji ti to. Studuj a inspiruj se od profesionálů. Pokud je pro tebe KÁVA denním chlebem (drogou), měla bys vědět, co se skrývá za kávovými zrny omamné vůně.
Kvalitní a vhodně připravená káva ve správném množství působí jako poměrně silný antioxidant, povzbuzuje trávení, srdeční a mozkovou činnost, prohlubuje dech a zvyšuje krevní tlak.
Mohlo by se zdát, že káva člověku přináší jen samá pozitiva, káva však umí být i velkým nepřítelem. Umí dávat, ale i brát a rozhodně to není při každodenní konzumaci zanedbatelné.
Minimalizuj aktivně negativní účinky kávy a vytěž jen to dobré, co ti káva nabízí. Negativní účinky kávy:
- Dehydratace! Káva z důvodu obsahu kofeinu dehydruje organismus a současně podporuje jeho odvápňování. Pokud jedeš na kofeinu, zde je mé skromné doporučení: Dostatečně pij, zařaď suplementaci, zaměř se na pravidelný přísun antioxidantů ve smyslu jejich synergického působení (čím širší spektrum, tím lépe), zařaď rozhodně vitamíny B komplexu, zdroje vápníku, hořčíku, vitamínů a minerálů, které nám kofein odbourává.
- Nervozita, neklid, nesoustředěnost a ztráta schopnosti jemné motoriky.
- Kofein snižuje účinek některých léků a doplňků stravy (draslík, zinek, železo, vápník). Není tajemstvím, že ovlivňuje metabolismus vápníku v těle, zvyšuje jeho vylučování, proto každému, kdo kdo pije alespoň dvě kávy denně, doporučuji suplementaci a navýšení příjmu potravin s vyšším obsahem vitamínů a minerálů.
- Kofein se nedoporučuje lidem se sklonem k pálení žáhy, žaludečními a dvanáctníkovými vředy.
- Udává se, že kofein se může z části podílet na zvýšení rizika vzniku osteoporózy.
- Je zaznamenán přímý vliv kávy na ACIDOBAZICKOU ROVNOVÁHU TĚLA.
Výrazný vliv má káva na rovnováhu těla a energii ledvin. Tím, že se acidobazická rovnováha tvého organizmu naruší směrem ke kyselosti, tělo učiní v obraně vše proto, aby rovnováha opět nastala.
Jakmile v oblasti rovnováhy v krátkodobé i dlouhodobé perspektivě odkloníš jednotlivé systémy těla nebo i celý organismus - dojde k bolestem hlavy, únavě a časté podrážděnosti, pálení žáhy, zhoršení stavu pleti - celulitida, zpravidla velké póry (v obličeji), zvýšené vylučování kůží, barva kůže jiná než lehce růžová (tzn. bledá, červená, modročervená, šedá, žlutavá, zelenavá, hnědavá), poškození vlasů a pokožky hlavy, potah na jazyku, pachuť a zápach z úst atd..
Je libo 1, 2, 3, šálky kávy? Raději NE a striktní NE všem náhražkám, polotovarům, kdy do této skupiny patří také bezkofeinové, instantní patoky, které nemají s kávou nic společného.
Věř, že za stovku ve skle si domů kvalitní kávu nepřineseš. Instantní káva se vyrábí několika způsoby. Princip je: Z mleté zrnkové kávy (z jaké?) se udělá něco jako nápoj a ten se pak suší. Na videu zde uvidíš, jak to vypadá v praxi.
Pokud jsi vášnivým píčem kávy, dej si pauzu. Dej si se mnou na chvíli "kávový detox"
Jak může káva negativně ovlivňovat tvůj organismus a hladiny histaminu?
Kofein má široké spektrum vedlejších účinků a negativních dopadů na chování jednotlivých systémů v těle. Káva obsahuje široké spektrum biogenních aminů a může tak ubírat kapacitu DAO.
A to nemluvím o tom, že možná sypeš a přidáváš do svého šálku další složky (cukr, umělá sladidlo, mléko, smetanu, aj..) čímž nesmyslně degraduješ podstatu zdraví.
Pokud se budeš chtít očistit, ozdravit, budeš se zabývat detoxikací svého těla a třeba i očistnými půsty. Ne každému se to bude líbit, ale jen po eliminační kávové očistě, zjistíš, jak na tom skutečně jsi.
I MŮJ HIT ORGANISMUS PROŠEL MNOHALETÝM TESTOVÁNÍM, RŮZNÝMI ZÁTĚŽOVÝMI ZKOUŠKAMI, KOMBINACEMI A MÝM OSOBNÍM ZÁVĚREM JE, ŽE LAHODNÝ ČERNÝ NÁPOJ K ŽIVOTU NEPOTŘEBUJI, I KDYŽ HO MILUJI (při jeho konzumaci u mě převažují negativa).
"Matka příroda je mnohem lepší chemik než my sami". A tak co není dnes, může být třeba zítra nebo za pár let (jako u všech ostatních potravin a požitků, se kterými se musí člověk s histaminovou intolerancí rozloučit). Nejsem sama a pro většinovou populaci (ti, kteří nemají geneticky zakotvené problémy s metabolismem kofeinu či jiných látek bohatě obsažených v kávě) představuje pravidelné pití kávy významný zdravotní problém. Nevadí mi to a vůbec bych kávu neřešila, kdyby mi nepsalo tolik zoufalých lidí, kteří hledají cestu a různé souvislosti mezi jejich HIT problémy. Osobní zkušenost je k nezaplacení a reakce organismu:
- Před a po kávě je v mém případě stejná jako například:
- před a po mléčných produktech.
- Před a po větším množství rafinovaném cukru, lepku, mase (nic se nesmí přehánět).
Kofein (podle rostliny Coffea arabica, česky kávovník) je alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.
Kofein se vyskytuje v listech, semenech a plodech minimálně 63 rostlin. Kofein se běžně přidává do nealkoholických nápojů s energizujícími účinky. Podle výskytu se označuje též jako tein, matein či guaranin.
Kofein se do lidského těla dostává převážně orálně (pitím čaje, kávy, koly atd.) a v podobě léků proti únavě nebo nitrožilně. Vstřebává se ze žaludku a tenkého střeva. Z kávy se vstřebává po několika minutách po požití. U čaje je to až po 30-40 minutách, protože obsahuje jiné alkaloidy, které vstřebávání kofeinu oddalují, z toho důvodu se uvádí konzumace čaje jako vhodnější a "zdravější" zdroj. Kofein opouští tělo asi 5 až 6 hodin po požití. Při pravidelné aplikaci kofeinu se stane tělo na kofein rezistentní a vzniká na něm závislost.
ADAPTOGENY - látky, které ti velmi pomohou. Adaptogeny jsou látky přírodního původu, které udržují úroveň mentální i fyzické výkonnosti stále nad průměrnou úrovní. Pokud jsi na odvykací kůře a jsi závislá na konzumaci kávy. Doporučuji jednou denně (nejlépe ráno nebo dopoledne) kvalitní doplněk stravy, jako dobrou náhražku kávy.
Při skládání jednotlivých rad pro praktická doporučení ti nabízím osobní konzultace, nepapouškuji něco s čím bych se někde náhodně potkala, ale jsou to ověřená fakta, která ti v praxi velmi pomohou.