IF | PŘERUŠOVANÝ PŮST | INTERMITTENT FASTING aneb půst, je tu pro každého
Už jsi se setkala s pojmem IF,
přerušované půsty, hladovění, vědomé stravování? Jsem přesvědčená, že ano. Protože díky IF a klasickému půstu o vodě máš k dispozici výbornou a hlavně vědomou sebe-péči.
Přerušované hladovění podporuje tvorbu tvé energie, ale výborné výsledky jsou zaznamenány i při (vy)řešení různých nemocí, podporuje redukci hmotnosti, zpomaluje stárnutí organismu atd..
Jak IF funguje v praxi?
- U všech je den (24 hodin) dělen na období půstu a jídla.
- Existuje více variant k uvedení IF do tvého každodenního života. Stačí se jen rozhodnout. Vždy záleží na tobě, který typ stravování si zvolíš.
- IF není založen na zakazování určitého typu potravin jako jsou různé diety.
- Jeho výhodou je, že si podle svého režimu můžeš sama vybrat od kolika, do kolika hodin budeš jíst, a kdy budeš dodržovat půst.
Poslouchej signály a přirozené cykly svého těla: "Když má hlad - dej mu najíst. Tělo se samo hlásí o svou pozornost."
IF je skvělou strategií stravování, kdy část dne jíš a část už nejíš vůbec nic
Máš například 16 hodin půstu a 8 hodin, kdy do sebe můžeš dostat to správné a potřebné palivo.
Já to žiji tak, že přeskočím snídani a čekám na správný signál těla. Signál, že má tělo hlad a ztrácí energii, kterou mu velice ráda a s láskou dodávám, ale až po zaznění gongu!
Ne podle nařízených hodinek, a nebo že všichni běží na oběd, protože právě teď "je čas oběda 12:0 hodin" a já se musím najíst, protože ostatní to také tak dělají. Nevadí mi, že jsem za exota. Dnes už se setkávám s více lidmi se stejným nastavením. S lidmi, kteří se propracovali k žité spokojenosti a sebelásce.
Mé první jídlo dne tedy velmi často bývá pozdní oběd. Pak si dám svačinu (když je potřeba) a posledním jídlem je večeře. Poté následuje opět až zase ten pozdní oběd příštího dne.
Žádných 6 pravidelných jídel denně, neřídím si hodinky a nežiji podle jídel.
Nejen klasické půsty, ale IF a další formy odpočinku od jídla jsou velmi zdravé, žádoucí a prospěšné. O tom není dnes už pochyb. Nedovolila bych si prezentovat nic, co bych neměla na svou vlastní kůži odzkoušené.
Nechť jsou ti mé skromné zkušenosti inspirací.
Sdílím s tebou svůj osobní život, vedu k pochopení příčin problémů a cílevědomé každodenní práci s tělem, myslí, okolím. Mohu ti nabídnout skutečně mnoho, ukázat nový směr, propojení různých směrů a komunit, pochopení a možná ještě mnohem víc.
Pokud tam ještě nejsi, pak tě z srdečně zvu do FB skupinky "PŮST PRO ZDRAVÍ", kde sdílím zajímavosti týkající se výživy, fungování lidského těla, psychosomatiky, zvýšení obranyschopnosti a toho, jak můžeš tělo posílit a být s ním více v kontaktu.
Lidé často žijí, aby jedli, já však jím, abych žila!
IF je myslím velice jednoduchá, extrémně efektivní a mnou na vlastní kůži vyzkoušená metoda. Pojď do toho se mnou. V dnešní době, kdy jsme obklopeni jídlem ze všech stran, je velice jednoduché hlad zahnat, zasytit se. Avšak hlad nemusí být strašákem, ale pomocníkem, který nám může nejen zlepšit zdraví, ale také pomůže zhubnout. Být chvíli bez jídla je pro tělo naprosto přirozené.
Přerušované hladovění je způsob, jak si jídlo během dne správně načasovat, abychom měli všechny živiny, které tělo potřebuje pro správné fungování. Pozor, není to přejídání se a hladovění.
Přechodné hladovění (půst, hladovka) a velmi pozitivní účinky přerušovaného půstu na sytost, hladinu cukru, geny, výkon atd.. K tématu doporučuji studium odborné literatury a za zmínku určitě stojí i nedávný výzkum paní doktorky Hany Kahleové, PhD., která je mj. ředitelkou klinického výzkumu ve Výboru lékařů. Řídí výzkumné studie analyzující vliv volby potravin na rezistenci na inzulín a regulaci zdravé tělesné hmotnosti. Její výzkum zahrnuje analýzu termického účinku jídla v reakci na 16týdenní dietní intervenci.
dochází ke zvýšení hladiny růstového hormonu
pozitivní vliv na mozkovou činnost
správné vnímání pocitu hladu
hladovění má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, následně na hladinu inzulinu a citlivost na něj
vliv na změnu postavy - hubnutí
pomáhá chránit před nemocemi
jako je diabetes, onemocnění srdce, Alzheimerova choroba aj.
snížení hladiny LDL cholesterolu
snížení zánětlivých markerů
zvýšení celkové energie, zpomalení stárnutí organismu
Se mnou přerušované hladovění dokonale splynulo a velice nevědomky si mé tělo na tento způsob stravování před lety přešlo tak nějak samo. Nedokážu identifikovat kdy, ale už to nějaký ten pátek bude.
Prošla a na vlastní kůži jsem si vyzkoušela různé výživové směry. Dělala jsem to hlavně kvůli signálům svého těla, kterému se neustále něco nelíbilo a protestovalo. Upřímně jsem nikdy moc dobře nechápala, proč každý mluví o vydatné snídani po probuzení. Po snídani je mi těžko, můj organismus nespolupracuje.
Začala jsem tedy naslouchat svému vnitřnímu hlasu a přestala jsem se řídit doporučením zvenčí. Dodnes se řídím jen tím, co cítím a co mi dělá dobře.
V MINULOSTI JSEM NEMĚLA ANI TUŠENÍ, ŽE SE MÉMU ŽIVOTNÍMU STYLU ŘÍKÁ PŘERUŠOVANÝ PŮST 16/8, či IF (intermittent fasting).
To že se jedná o vybádanou a vědecky podloženou studii jsem se dozvěděla až po přečtení několika odborných publikací. I na tomto příkladu vidíš, jak je důležité naslouchat a neustále komunikovat se svým tělem, které nepotřebuje žádné odborné články. Stačí mu jen vědomé a prosté žití. Tělo si samo intuitivně vybere správný způsob stravování.
Proč chceš i ty do svého životního stylu zařadit IF?
- Můžeš zhubnout na svou ideální váhu, kterou si pak velice snadno udržíš.
- Díky půstu klesá hladina inzulinu a zvyšuje se hladina růstového hormonu, čímž se podporuje spalování tuků a budování svalové hmoty.
- Zlepšíš si svůj zdravotní stav.
- Budeš se cítit lépe po psychické stránce. Protože se ti srovnají hormony a nejen to. Tvá psychická a fyzická pohoda přispívá k dlouhověkosti.