BUNĚČNÁ MEMBRÁNA A DŮLEŽITOST OMEGA-3
Omega-3 kyseliny (zejména EPA a DHA) jsou důležité látky pro membrány každé tvé buňky v těle. Zajisti si jejich dostatečný příjem v jídelníčku a zlepši si tak propustnost buněčné membrány, vstřebatelnost a následné zabudování živin do buňky, odvod odpadních látek a náchylnost k chronickým zánětům.
Vyšší zastoupení EPA+DHA umožňuje fluidní membránu - lepší látková výměna buněk
EPA, DHA bez těchto kyselin v jídelníčku už ani ránu
Znáš zkratky EPA a DHA? Tyto látky potřebuješ a využije je každá buňka v těle pro správné fungování.
Právě tyto důležité tuky (zejména EPA, DHA) jsou součástí buněčných membrán, kdy při jejich pravidelném příjmu a následném zabudování, dojde ke zvýšení plasticity buněčné membrány. Membrána s lepší plasticitou je propustnější pro živiny a kyslík.
Membrány buněk s dostatkem Omega-3 tuků dovedou efektivně přijímat výživu a prospívat. Jedná se o naprosto zásadní vliv na organismus a jeho funkce.
Z řady experimentálních i epidemiologických studií vyplývá, že lipidové složky výživy mohou hrát důležitou úlohu u některých typů onemocnění. Kromě zvýšeného energetického příjmu se zde uplatňuje i poměr ω-3 a ω-6 esenciálních vysoce nenasycených mastných kyselin. Současné poznatky ukazují velké výhody lipidových přípravků obsahujících rybí olej. Bylo prokázáno, že ω-3 nenasycené mastné kyseliny mají imunomodulační, protizánětlivé a terapeutické pozitivní účinky v experimentálních modelech i u lidí s různými onemocněními (*zdroj).
DHA a EPA kyseliny jsou jedinečné stavební kameny našich buněk. Díky nim buněčná membrána funguje lépe, což zlepšuje všechny životní procesy od početí.
BUNĚČNÁ MEMBRÁNA
Lidský organizmus je složen asi z 50 biliónů buněk. Každá buňka je chráněna buněčnou membránou, tvořenou dvojitou vrstvou fosfolipidů (mastnými kyselinami a proteiny).
Pokud nemá buněčná membrána správný poměr esenciálních mastných kyselin Omega-6 k Omega-3 narušuje to správnou funkci buňky. Z důvodu špatně nastaveného jídelníčku má průměrný Evropan několika násobně vyšší příjem Omega-6. Je na čase to změnit. Není důležité, kolik je ti let. Vždy potřebuješ Omega-3 tuky pro správnou funkci buněk (od narození do stáří). Zvláštní péči vyžadují ženy plánující těhotenství!
Pro dostatek EPA a DHA se doporučuje úprava stravy. Zvýšit příjem (kvalitních) mořských ryb nebo mořských řas (pro vegany), tyto potraviny obsahují nejkvalitnější Omega 3 (EPA, DHA). Je však také nutné jídelníček doplnit o kvalitní polyfenoly (např. olivový olej) z důvodu ochrany Omega-3 než doputuje k buňce a zároveň omezit co nejvíce příjem potravin s Omega 6.
Zdá se ti to složité? Také mám ráda jednoduché řešení, proto se nabízí jako vhodné řešení rybí tuk v podobě doplňku stravy s Omega 3, polyfenoly, D3 vitamínu (BalanceOil). Vše musí být v nejvyšší kvalitě jinak to nebude nikdy dobře fungovat.
Jaký je princip buněčné membrány? Buněčná membrána buněk je "tekutá a dynamická". To např. umožňuje průchod v tucích rozpustných látek přímo přes membránu.
Jakou roli hrají omega 3 mastné kyseliny v buněčné membráně? Vyšší zastoupení Omega-3 mastných kyselin EPA+DHA umožňuje "fluidní membránu". Je lépe propustná = lepší látková výměna buněk. Pokud je poměr Omega-6 ku Omega-3 vyšší než 3:1 má to za následek:
Špatnou propustnost buněčné membrány
- Tím dochází k nižší vstřebatelnosti kyslíku, glukózy, vitamínů a minerálů. A teď mi řekni: K čemu ti je nákup drahých BIO potravin, doplňků stravy, když neprojdou (nebo jen v omezeném množství) k buňkám (nedojde k jejich zabudování).
Nedostatečná látková výměna a detoxikace buněk
- Živiny jsou pomalu přiváděny a odpadní látky jsou pomalu odváděny.
Prozánětlivé prostředí v buňkách
- Způsobené nedostatečnou funkcí buněčné membrány.
Myslíš si, že ti nic nechybí, ale podle výsledků měření mají dokonce i mladí lidé (i děti), kteří se dobře stravují, sportují, nekouří, nepijí alkohol - naprosto šokující poměr Omega-6 a Omega-3.
Chceš se také otestovat? Mám pro tebe BalanceTest (za zvýhodněnou cenu), který vyhodnocuje nezávislá mezinárodní laboratoř v Norsku VITAS (spolupracuje s WHO). Také si myslíš, že jíš zdravě? Otestuj se z pohodlí domova a zjistíš svůj aktuální poměr mastných kyselin, prostupnost buněčné membrány a nebo náchylnost k chronickým zánětům.